7 kladiv na mou produktivitu

Znáte to. Člověk přejde na volnou nohu a těší se právě na tu volnost a svobodu. Jenže ejhle. Ono to s sebou nese taky nemalá příkoří. A s nimi jsem se začal potýkat i já.

Co mě jako freelancera dostihlo

 • Problém se vstáváním – Když na vás v 9 ráno šéf v kanclu nečeká, prostě se mi ráno z postele nechce.
 • Neuspořádaná práce – Stovky úkolů na stole. S kterým začít? A to ani nemluvím o těch, na které jsem zapomněl. Ve výsledku člověk skáče z jednoho do druhého a moc toho neudělá.
 • Spousta nefakturované činnosti – Tu vám cinkne Messenger, tu se začtete do článku, tu začnete odpovídat na e-mail co právě přišel. Hrůza. Na konci dne se pak divíte, proč jste naměřili jen pár hodin, když jste v práci celý den.
 • Vyčerpanost + Frustrace – A když to sečtete, zažíváte den za dnem, jednoduše vás to semele. Dojde chuť i síla.

Řekl jsem si: „Změním to teď hned! Přece nejsem první kdo to tak má? Ti, co jsou úspěšní to přeci museli nějak vyřešit.“

Dal jsem se na rady úspěšných…

 • Vstávej už ve 4 – Stihneš vše ještě předtím než ostatní půjdou do práce. Nojo, ale co pak s tím, když už před obědem byste se nejraději viděli v peřinách?
 • Vypij do hodiny po probuzení 8 sklenic vody – Dodáš tělu tak ztracené tekutiny. Nakopnou tě energií a nastartují tvůj mozek i den. Jenže už neřeknou, že pak musíš co 15 minut na WC. A ledviny ti taky nepoděkují.
 • Zacvič si – Chodit do fitka hned po ránu má prý největší přínos. Asi jo, ale co pak s tím, když se po zbytek dne v kanclu nemůžete pořádně hnout. A i když vstávaš ve 4, tak se po fitku dostaneš k reálné práci stejně až v 8.
 • Medituj – Ale jo, tohle je fajn.
 • Snídej až po nejtěžším úkolu – Dobře. A když je třeba na 3 hodiny, tak pak můžeš rovnou obědvat. Aspoň ušetříš a zhubneš. Co na tom, že od těch 4, kdy vstaneš můžeš chcípnout hladem.

Tak takhle to taky nejde. Myslím, že si každý musí najít svoje vlastní pravidla, která fungují právě jemu. A tady jsou moje pro inspiraci.

Vlastní cesta k produktivitě

1. Chytré buzení

Vstávat přesně na minutu není úplně ideální. Zvlášť když je tělo právě v hlubší fázi spánku. Někdy se tak vyplatí vstát o půl hodiny dřív nebo si půlhoďku přispat. Ale jak to správně ovládnout? Zaklapnutím budíku, když se nám vstát nechce to fungovat nebude.

Naštěstí existují mobilní aplikace, které dokáží rozpoznat, v jaké fázi spánku se nacházíte, a podle toho vás probudit. V kombinaci s chytrými hodinkami se přínos ještě umocní.

2. Pravidelné vstávání

Tělo se musí naučit na určitý režim. Zjistil jsem, že když budu každý den vstávat a chodit spát ve stejný čas – třeba i dřív, než jsem zvyklý, zafunguje to. Pravda. První dny je to dost těžké a tělo se brání co může. Ale postupně se to začne zlepšovat.

Tohle mi nyní narušují víkendové zábavy s mojí kapelou III. Cenová. Jít spát ve 4 a pak vstát v 7 opravdu moc nejde. Máte nápad jak se popasovat i s tímhle?

3. Eat that Frog

Vyřešit nejneoblíbenější úkol jako první je skutečně fajn. Teda hlavně po tom, až co se nasnídáte. Když to neuděláte, budete na něj stejně celý den myslet a odsouvat práci na něm. Ať už vědomě nebo nevědomě.

Já se do něj pouštím hned. Ještě když mám dost energie. A předtím, než mě začne přemýšlení o něm znechucovat.

4. Žádné notifikace

Cink – zpráva na messengeru. Cvak – upozornění na FB. Píp – Nový e-mail. Když se vám tohle stane každou hodinu 10x, hluboká práce je fuč a vy neuděláte nic.

Proto jsem si povypínal upozornění všech aplikací, jak na mobilu, tak v macu. Dokonce i telefon mi zvoní jen mezi 13 a 17. Díky tomu jsem já ten, kdo rozhoduje o tom, kam budu pozornost směřovat.

5. E-maily jen když můžu odpovědět

Do schránky chodím jen když mám možnosti a prostor odpovědět. Proč? Představte si, že na schůzce s klientem nebo na party kouknete na maily na mobilu a přečtete si nasrávací e-mail. Buď začnete řešit, jak na něj odpovědět, nebo dáte mobil stranou, ale v hlavě vám ta nasranost stejně zůstane. Tak či tak vám to rozhodí schůzku nebo zkazí večer.

Z tohoto důvodu v mobilu ani Gmail aplikaci nemám. To jen pro jistotu, aby mě nelákalo se tam dívat.

6. E-maily řešit dvakrát-třikrát denně

Odpovídáte na e-mail hned jak přijde? Jaké lehké pro vás je se přepnout z úkolu, který právě řešíte, na příchozí e-mail, a pak vrátit pozornost zpět na řešený úkol? Pro mě dost náročné. Proto řeším e-maily max 3x denně.

Ráno, hned když přijdu do práce, projdu schránku a vyřídím všechny e-maily, které můžu vyřešit do 2 minut. Zejména proto, abych odblokoval ty, kterým další práci blokuje čekání na moji odpověď. Roztřídím ty, které vyžadují více času, a zbytek archivuji. Po obědě se dostávám k řešení zapeklitějších e-mailů. Cílem je dostat se na Zero inbox. Před odchodem z práce ještě jednou překontroluji a projdu stejným procesem jako ráno.

7. Předtříděná pošta v Gmailu

Gmail vám už dnes dokáže poštu automaticky roztřídit lépe než dobrá asistentka. Já si jej nastavil tak, aby mi e-maily rozházel na 3 hromádky – klienstké, důležité a nedůležité. Klientské, kterými při vyřizování začínám, mi ještě oštítkuje názvem klienta. Naopak e-maily, které nemusím řešit, mi sám zařazuje do složek a rovnou archivuje.

Tohle mi týdně ušetřilo doslova hodiny času.

A co funguje vám?

Tohle byla inspirace pro vás. Mě teď zajímá, co se na produktivitu osvědčilo vám? Máte nějaké nápady, co bych mohl na svých zásadách vylepšit? Nebo vám některé přijdou zbytečné? Napište mi o tom dolů do komentářů.

Pavel Tlapák

Přes 13 let se točím kolem webů a zakotvil jsem u online marketingu. Mám pod palcem CRO, SEO, PPC a srovnávače zboží menších e-shopů i jedniček svých oborů.

Komentáře

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *